Ένα νέο πυροσβεστικό όχημα εντάσσει στην Υπηρεσία της Πολιτικής Προστασίας, ο Δήμος Πεντέλης.
Όπως ενημερώνει, πρόκειται για το πρωτότυπο πυροσβεστικό όχημα «Τυφώνας», που έχει δημιουργήσει ο Γιάννης Κρεκούκης το 2017. Το συγκεκριμένο όχημα έχει επιχειρήσει σε πλείστα περιστατικά και έχει εξαιρετικές δυνατότητες διαβροχής, ειδικά από ψηλά, γεγονός που το καθιστά ένα εξαιρετικό εργαλείο αντιμετώπισης πυρκαγιάς σε περιαστικά δάση όπως του Δήμου Πεντέλης.
Το πλαίσιο συνεργασίας, καθορίστηκε σε πρόσφατη συνάντηση της δημάρχου Δήμητρας Κεχαγιά με τον Γιάννη Κρεκούκη.
Παράλληλα, ο Δήμος σημειώνει ότι, ο Τυφώνας έχει μνημόνιο συνεργασίας με τον Τομέα «Μηχανικής Ρευστών» του ΕΜΠ και η παρουσία διδασκόντων και φοιτητών θα είναι θετική ακόμα και με την απλή επιδίωξη εμπειρίας για την εθελοντική ομάδα του Δήμου.
Σύμφωνα με τον Δήμο, το νέο όχημα θα βρίσκεται στο χώρο της κατασκήνωσης της Νέας Πεντέλης. Θα ενταχθεί στο βαρδιολόγιο και θα επιχειρεί σε πιθανά περιστατικά.
Στα πλαίσια της συνεργασίας, θα εκπαιδευτεί αριθμός εθελοντών στο χειρισμό του. Η συνεργασία του Δήμου Πεντέλης θα είναι από 20/7 έως 30/9.
Οι δυνατότητες του οχήματος θα παρουσιαστούν από τον κ. Γιάννη Κρεκούκη στις 20 Ιουλίου, στις 7 μ.μ. στο χώρο του ΝΙΕΘ, παρουσία της Δημάρχου Δήμητρας Κεχαγιά.