Με πρωτοβουλία της ΚΕΔΕ, και κατόπιν συνεννόησης του Γενικού Γραμματέα της, Δημήτρη Καφαντάρη με την Υπουργό Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας Σοφία Ζαχαράκη, πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 5 Ιουνίου, διαδικτυακή συνάντηση εργασίας του Γενικού Γραμματέα της ΚΕΔΕ, Δημήτρη Καφαντάρη, με την Γ.Γ. Δημογραφικής και Στεγαστικής Πολιτικής του Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας Μαρίνα Στέφου.
Αντικείμενο της ήταν το πρόγραμμα των Δημοτικών Βρεφονηπιακών και Παιδικών Σταθμών, ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠμεΑ, που θα υλοποιηθεί το σχολικό έτος 2024-25.
Στη συνάντηση συμμετείχαν, η Πρόεδρος της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής και Κοινωνικής Οικονομίας, Ελπινίκη Ανδρεάδου, ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, Κωνσταντίνος Σωτηράκης, υπηρεσιακά στελέχη της ΚΕΔΕ, στελέχη της Ε.Ε.Τ.Α.Α, και εκπρόσωποι της ΠΑΣΕΚΔΑΠ.
Κατατέθηκαν οι προτάσεις της Τοπικής Αυτοδιοίκησης επί του προγράμματος, ενώ θετική ήταν ανταπόκριση της Γενικής Γραμματέως Δημογραφικής και Στεγαστικής Πολιτικής, Μαρίνας Στέφου.
Το θέμα θα τεθεί προς συζήτηση, στο προσεχές Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΕΔΕ, την ερχόμενη εβδομάδα, στη Χαλκίδα.
Τέλος, στη συνάντηση επισημάνθηκε η αναγκαιότητα της συνεχούς συνεργασίας μεταξύ ΚΕΔΕ και Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας και για σειρά ακόμη σημαντικών προγραμμάτων, που αφορούν την Α΄Βαθμού Αυτοδιοίκηση.