Το πρώτο μέρος του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Πεντέλης, ενέκρινε κατά πλειοψηφία το Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης στην τελευταία συνεδρίασή τους στις 19 Ιουλίου.
Στο εν λόγω πρόγραμμα αποτυπώνονται το όραμα, οι βασικοί στόχοι και η στρατηγική της επόμενης πενταετίας, για μια ισόρροπη ανάπτυξη του τόπου.
Όπως δήλωσε η δήμαρχος Νατάσσα Κοσμοπούλου, το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα αποτελεί ένα εργαλείο οργάνωσης, ελέγχου και ενημέρωσης, χρήσιμο για όλους. «Για τη δημοτική αρχή, που έτσι θα μπορεί να προγραμματίζει και να οργανώνει καλύτερα το έργο της. Για το Δημοτικό Συμβούλιο, που θα μπορεί να παρακολουθεί και να ελέγχει με τρόπο ουσιαστικό τα πεπραγμένα της διοίκησης. Και προπαντός για τους Δημότες που θα ενημερωθούν για την πραγματική κατάσταση και τα προβλήματα που υπάρχουν σήμερα, ώστε να μπορούν να αξιολογούν σφαιρικότερα την πορεία και το έργο της δημοτικής αρχής».
Όπως σημείωσε η κα Κοσμοπούλου, ο Δήμος αποκτά Επιχειρησιακό Πρόγραμμα για πρώτη φορά στην ιστορία του, προσθέτοντας ότι πρόκειται για μια πρωτόγνωρη και απαιτητική για όλους διαδικασία: «Γι’ αυτό και θα χρειαστεί η βοήθεια όλων και πρώτα-πρώτα εσάς των δημοτών που την επόμενη εβδομάδα θα κληθείτε να συμμετάσχετε σε δημόσια διαβούλευση γύρω από το Στρατηγικό Σχέδιο, καταθέτοντας απόψεις, παρατηρήσεις και προτάσεις. Περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγες μέρες στην ιστοσελίδα του Δήμου», κατέληξε η δήμαρχος Πεντέλης.