«Κατανάλωση και εξοικονόμηση ενέργειας για θέρμανση στο σπίτι», είναι το θέμα ημερίδας, που διοργανώνει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καρπενησίου, την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου στις 17.00.
Σκοπός της ημερίδας είναι να γνωρίσει το πλατύ κοινό της Ευρυτανίας τις νέες τεχνολογίες θέρμανσης, τις τεχνικές εξοικονόμησης ενέργειας για θέρμανση και την σωστή χρήση του ξύλου και των υπόλοιπων στερεών βιοκαυσίμων.
Με αυτόν τον τρόπο θα είναι σε θέση να συμβάλλει ο καθένας ξεχωριστά στην προσπάθεια εξοικονόμησης ενέργειας, στην μείωση των εκλυόμενων ρύπων και κατ΄ επέκταση στη προστασία του περιβάλλοντος.