Τους πρώτους εκατό ανεμιστήρες σε σχολικά συγκροτήματα στις επτά δημοτικές κοινότητες, διένειμε ο Δήμος Αθηναίων, ανταποκρινόμενος στην ανάγκη που προέκυψε από τις ασυνήθιστα υψηλές θερμοκρασίες για την εποχή.
Όπως αναφέρει στην ανακοίνωσή του, η άμεση παραλαβή των ανεμιστήρων και η έγκαιρη διανομή τους σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Αθήνα, εξασφαλίστηκε με την ευρύτερη συνεργασία φορέων και τμημάτων, όπως των Αντιδημαρχιών Κλιματικής Διακυβέρνησης και Κοινωνικής Οικονομίας, Παιδείας, Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Δια Βίου Μάθησης, της ΔΑΕΜ Α.Ε. και των Δημοτικών Κοινοτήτων.