Έφυγε χθες από τη ζωή σε ηλικία 73 ετών ο Νίκος Ταμπακίδης, ένας άνθρωπος που αφιέρωσε τη ζωή του στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.
Ο Νίκος Ταμπακίδης, φυσικός στο επάγγελμα (πτυχιούχος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης), διετέλεσε για δύο τετραετίες δήμαρχος Αγίων Αναργύρων καθώς και γενικός γραμματέας της περιφέρειας Ιονίων Νήσων. Στα τέλη της δεκαετίας του ’80 ως διευθυντής Περιφερειακών Ραδιοσταθμών της ΕΡΤ, υπήρξε ένθερμος υποστηρικτής λειτουργίας τηλεόρασης στη Θεσσαλονίκη (που αγαπούσε ιδιαιτέρως), της ΕΡΤ3 που ξεκίνησε να εκπέμπει τον Δεκέμβριο του 1988. Υπηρέτησε επίσης στο γραφείο του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη στον τομέα της ποιότητας ζωής.
Ο Νίκος Ταμπακίδης ήταν ένας πραγματικός δάσκαλος για την Αυτοδιοίκηση, που ανέδειξε με προτάσεις και δράσεις. Ως δήμαρχος Αγίων Αναργύρων πέτυχε τη μεγαλύτερη υπογειοποίηση σιδηροδρομικού δικτύου που έχει συμβεί μέχρι τώρα στην Αθήνα. Ως δήμαρχος φιλοξένησε δύο φορές με τη βοήθεια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και για μεγάλο χρονικό διάστημα παιδιά από τη Σερβία κατά τη διάρκεια του πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία.
Η Ένωση Δημάρχων της Αττικής με ανακοίνωσή της αναφέρει:
Χάθηκε ένας αγαπημένος φίλος, ένας εξαίρετος αυτοδιοικητικός, ένας σπάνιος άνθρωπος.
Ο Νίκος Ταμπακίδης, επί σειρά ετών δήμαρχος Αγ. Αναργύρων και περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων με πλούσιο έργο και κοινωνική προσφορά από όσες θέσεις ευθύνης υπηρέτησε με αυταπάρνηση και ανιδιοτέλεια, δεν είναι πια κοντά μας.
Δραστήριος, πολυγραφότατος με θέσεις και προτάσεις συνέβαλλε στην αναβάθμιση του θεσμού της Τοπικής Αυτοδιοίκησης την οποία υπεραγαπούσε.
Η Ένωση Δημάρχων της Αττικής σε συνεργασία με την Π.Ε.Δ.Α. είχαν τιμή να βραβεύσουν τον Νίκο Ταμπακίδη στα πρόσφατα Βραβεία Αυτοδιοίκησης σαν προσωπικότητα που προσέφερε σημαντικό έργο στην Κοινωνία.
Είναι σίγουρο ότι άνθρωποι με το ήθος και την ποιότητα του Νίκου Ταμπακίδη σπανίζουν στην εποχή μας.
Ως εκ τούτο το κενό που αφήνει είναι δυσαναπλήρωτο.
Για την όμορφη οικογένειά του, για την μεγάλη αυτοδιοικητική οικογένεια, για την Κοινωνία ολόκληρη.
Το Δ.Σ. της Ένωσης Δημάρχων Αττικής σε έκτακτη συνεδρίασή του, εκφράζει με ψήφισμα τη βαθιά οδύνη για την απώλεια του αγαπητού συναδέλφου και συνοδοιπόρου, εκφράζει τα συλλυπητήρια στους οικείους του και θα παραστεί σύσσωμο στην νεκρώσιμη ακολουθία.
Συλλυπητήρια από τον δήμαρχο Αγίων Αναργύρων Στ. Τσίρμπα