Με 400 νέα αντιβακτηριδιακά κρεβατάκια ενισχύθηκε ο σχολικός εξοπλισμός των νηπιαγωγείων του Δήμου Χανίων, ενώ ήδη από χθες Τρίτη ξεκίνησε και η διανομή τους στις σχολικές μονάδες.
Η συγκεκριμένη προμήθεια, συνολικού ύψους 15.000 ευρώ, καλύπτει μια χρόνια ανάγκη αγοράς εξοπλισμού στις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, ενώ πληροί όλες τις ενδεδειγμένες προδιαγραφές για τους εκπαιδευτικούς χώρους.
Η διαχείριση του συνόλου των σχολείων διαφοροποιείται από το παρελθόν, όπως δήλωσε ο δήμαρχος Χανίων Π. Σημανδηράκης, καθώς πλέον δεν επιχειρείται να καλυφθούν ανάγκες του κάθε σχολείου με μεμονωμένες προμήθειες, αλλά με συνολική κάλυψη των αναγκών από τον Δήμο Χανίων. Μάλιστα, πρόσθεσε ότι νωρίτερα αυτό το μήνα ο Δήμος προμήθευσε τα ολοήμερα σχολεία με χαρτοσεντόνα μιας χρήσης, στο πλαίσιο της πρόληψης της διάδοσης του κορονοϊού.
“Γίνεται μια συντονισμένη προσπάθεια αναβάθμισης του σχολικού περιβάλλοντος, με την προμήθεια απαραίτητου υλικού, με την αντικατάσταση των κλασικών δαπέδων με αντικραδασμικά, όπου αυτά χρειάζονται, καθώς και με την ανανέωση και τον εμπλουτισμό των προαυλίων χώρων των νηπιαγωγείων, με παιχνίδια και όργανα γυμναστικής. Στο τέλος αυτής της προσπάθειας θα έχουμε παραδώσει στην εκπαιδευτική κοινότητα των Χανίων, ένα αναβαθμισμένο σχολικό περιβάλλον”, υπογράμμισε ο κ. Σημανδηράκης.