Απορρίφθηκε την Τρίτη, 7 Αυγούστου, από το Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης το αίτημα που κατέθεσαν 89 σχολικοί φύλακες του δήμου Θεσσαλονίκης με το οποίο ζητούσαν να εξαιρεθούν από το μέτρο της διαθεσιμότητας και να παραμείνουν στις θέσεις τους μέχρι να κριθεί στην ουσία της η υπόθεση.
Κατά τη συζήτηση της υπόθεσης εξετάστηκε ως μάρτυρας ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης, ο οποίος τάχθηκε στο πλευρό των σχολικών φυλάκων. «Αυτήν την περίοδο έχουν σημειωθεί πολλοί βανδαλισμοί σε σχολικά συγκροτήματα της Θεσσαλονίκης. Σκεφτείτε τι θα γίνει μετά το καλοκαίρι. Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι απλοί φύλακες. Έχουν προσωπική σχέση με τα παιδιά. Είναι αναγκαίοι και απαραίτητοι» σημείωσε ο δήμαρχος.
Οι σχολικοί φύλακες τόνισαν πως καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες, ωστόσο το δικαστήριο δεν έκανε δεκτούς τους ισχυρισμούς τους και απέρριψε το αίτημα χορήγησης προσωρινής διαταγής που θα τους επέτρεπε να παραμείνουν στην εργασία τους. Σημειώνεται πως η υπόθεση θα εκδικαστεί επί της ουσίας στις 31 Οκτωβρίου.
Αντιθέτως εξαιρούνται της διαθεσιμότητας και θα λαμβάνουν κανονικά το μισθό τους οι σχολικοί φύλακες του δήμου Αγίων Αναργύρων αφού, την προηγούμενη εβδομάδα, τους χορηγήθηκε από το Πρωτοδικείο Αθηνών η προσωρινή διαταγή που είχαν ζητήσει. Σύμφωνα με την απόφαση οι εν λόγω Σχολικοί Φύλακες εξαιρούνται της διαθεσιμότητας και μισθοδοτούνται με τον κανονικό τους μισθό. Δικάσιμος για τη συζήτηση της αιτήσεως των ασφαλιστικών μέτρων ορίσθηκε για τις 2 Οκτωβρίου 2013.