Χιλιάδες μαθητές του νομού Θεσσαλονίκης ταλαιπωρούνται από χθες καθώς οι τουριστικοί πράκτορες που είχαν αναλάβει την ευθύνη της μεταφοράς τους αποφάσισαν να προχωρήσουν σε επ’ αόριστον διακοπή των μετακινήσεων με τα λεωφορεία τους.
Οι μεταφορείς ζητούν να τους καταβληθούν τα δεδουλευμένα περίπου εντός έτους και να προχωρήσουν σε υπογραφή νέων συμβάσεων με Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.
Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών στο νομό Θεσσαλονίκης αντιμετωπίζουν πρόβλημα στη μεταφορά τους στα σχολεία. Σε πολλές περιπτώσεις οι γονείς αναγκάζονται να μεταφέρουν τα παιδιά με Ι.Χ.. Μοναδική εξαίρεση αποτελούν περίπου 10 σχολικές μονάδες οι μαθητές των οποίων μετακινούνται με λεωφορεία, οι ιδιοκτήτες των οποίων έχουν ήδη υπογράψει ξεχωριστές συμβάσεις. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε δήμους που βρίσκονται εκτός του αστικού ιστού της Θεσσαλονίκης. Οι μεταφορείς που βρίσκονται σε κινητοποίηση υπολογίζεται ότι μετακινούν καθημερινά 5.000 μαθητές. Απ’ αυτούς οι 1.000 είναι μαθητές ειδικών σχολείων.
Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες οι ιδιοκτήτες των λεωφορείων αναμένουν να έχουν συνάντηση με στελέχη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας προκειμένου να συζητήσουν για τη δυνατότητα σύναψης νέας σύμβασης και να διαπραγματευθούν τη καταβολή των ποσών που τους οφείλονται.