![]() Η αντιπροσωπεία αποτελείται από 24 αιρετούς εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού της χώρας μας και θα συμμετέχει στην ΕτΠ εκπροσωπώντας τα συμφέροντα των περιφερειών και των δήμων της Ελλάδας στην ΕΕ κατά την επόμενη πενταετία. Ειδικότερα, η αντιπροσωπεία αποτελείται από 12 τακτικά και 12 αναπληρωτικά μέλη– και είναι τμήμα της νέας 350μελούς Ολομέλειας της ΕτΠ, η οποία ξεκινά τη νέα της πενταετή θητεία τον Φεβρουάριο. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Κατά την έναρξη της νέας θητείας της ΕτΠ, η αντιπροσωπεία της Ελλάδας θα ενώσει τις δυνάμεις της με τις περιφερειακές και τις τοπικές εθνικές αντιπροσωπείες όλων των κρατών μελών της ΕΕ. Η ΕτΠ υπάρχει από το 1994, μετά την υπογραφή της Συνθήκης του Μάαστριχτ, και συστάθηκε με στόχο να παρασχεθεί στις τοπικές και περιφερειακές αρχές της Ευρώπης η δυνατότητα να εκφράζουν τις απόψεις τους εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τα 350 μέλη της ΕτΠ απαιτείται να είναι, στο σύνολό τους, αιρετοί πολιτικοί της χώρας τους οι οποίοι εκλέγονται στον δήμο ή στην περιφέρειά τους. Οι τοπικοί και περιφερειακοί εκπρόσωποι συνεδριάζουν στις Βρυξέλλες έως έξι φορές το χρόνο για την εξέταση πολιτικών προτεραιοτήτων και την έκδοση γνωμοδοτήσεων σχετικά με τη νομοθεσία της ΕΕ.
Η ελληνική αντιπροσωπεία θα πραγματοποιήσει την πρώτη συνεδρίασή της στις 11-12 Φεβρουαρίου στις Βρυξέλλες στο πλαίσιο της πρώτης συνόδου ολομέλειας που θα σηματοδοτήσει τη νέα θητεία της ΕτΠ, κατά τη διάρκεια της οποίας το σύνολο των μελών θα εκλέξει τον Πρόεδρο και τον πρώτο Αντιπρόεδρο της Συνέλευσης.
|
Άρθρο Localit 28 Ιανουαρίου, 2015
Ορίστηκε η ελληνική αντιπροσωπεία στην ΕτΠ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Ετικέτες
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
Ρεπορτάζ
22 Ιουλίου, 2024
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
Κατερίνη: Την προσοχή των πολιτών για απόπειρα απάτης εφιστά ο Δήμος
Ο Δήμος Κατερίνης γνωστοποιεί, ότι τις τελευταίες ημέρες γίνεται προσπάθεια από επιτήδειους για απόσπαση χρηματικών…
Ρεπορτάζ
22 Ιουλίου, 2024
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
Χανιά: Αναβιώνει για 3η χρονιά η Παραδοσιακή Στράτα του Δήμου
Το μουσικοχορευτικό δρώμενο της Παραδοσιακής Στράτας του Δήμου Χανίων αναβιώνει για 3η συνεχόμενη χρονιά και…
Ρεπορτάζ
22 Ιουλίου, 2024
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
Έτοιμη η μελέτη για το rebranding της Ρόδου από τον Δήμο
Στον στρατηγικό επαναπροσδιορισμό του brand name της Ρόδου, προχωρά η νέα δημοτική αρχή με σκοπό…