Τιμητική πλακέτα στην Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών Κατερίνα Περιστέρη, απένειμε ο πρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας, Λάζαρος Κυρίζογλου, σε ένδειξη τιμής και αναγνώρισης της προσπάθειας και του έργου της ιδίας και της υπηρεσίας στην οποία προΐσταται. Η απονομή της πλακέτας πραγματοποιήθηκε χθες Τρίτη 11 Νοεμβρίου, στην πρώτη τακτική συνεδρίαση της περιόδου 2014-2019 του Δ.Σ της ΠΕΔΚΜ, στο Ροδόλιβος, έδρα του Δήμου Αμφίπολης.
Παράλληλα με ομόφωνη απόφασή του το ΔΣ της ΠΕΔΚΜ ενισχύει οικονομικά τον Δήμο Αμφίπολης, με το συμβολικό ποσόν των 30.000 €, για εκτέλεση έργων που έχουν σχέση με την εξυπηρέτηση και διευκόλυνση του κυρίων ανασκαφικού έργου.
Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Δήμος Αμφίπολης είναι ο μικρότερος σε πληθυσμό Δήμος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.
Με ομόφωνη, επίσης, απόφασή του το ΔΣ της ΠΕΔΚΜ παραχωρεί, δωρεάν, κατά χρήση, στον Δήμο Σερρών το νεοκλασικό κτήριο που είναι ιδιοκτησίας της πρώην ΤΕΔΚΝ Σερρών.
Στην συνεδρίαση παραβρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμούς ο Υπουργός Μακεδονίας-Θράκης Γιώργος Ορφανός και ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας.
Μηνύματα έστειλαν ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών Θεόφιλος Λεονταρίδης και ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γιώργος Πατούλης.
Παρέστησαν, επίσης, ο Αντιπεριφερειάρχης Σερρών Γιάννης Μωυσιάδης, Δήμαρχοι Δήμων της Κεντρικής Μακεδονίας, Δημοτικοί και Τοπικοί Σύμβουλοι του Δήμου Αμφίπολης.