Τα περίφημα πλακάκια της Casa Bianca θα αποτελέσουν το θέμα εικαστικού εργαστηρίου για ενήλικες που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Ιουλίου, από τις 16.00 έως τις 16.00, στη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης.
Τρεις εικαστικοί, συνεργάτες της Πινακοθήκης, η Χαρούλα Αμοιρίδου, η Κατερίνα Κουρμπέτη και ο Νίκος Καζόγλου, θα υποδεχθούν τους συμμετέχοντες στην Casa Bianca σ’ ένα εικαστικό εργαστήριο ζωγραφικού πειραματισμού με πλακίδια δαπέδου. Το δομικό υλικό αλλάζει χρήση και όψη και αποκτά εικαστικό αποτέλεσμα. Θα αναιρέσουν το γραμμικό του στοιχείο, θα παίξουν με τα χρώματα και θα προσθέσουν πολλή φαντασία.
Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο 2310 427555 έως και Παρασκευή 6 Ιουλίου.
Η συμμετοχή είναι ελεύθερη.