Στην Πάτρα, χωρίς οικονομική συμμετοχή από τις οικογένειες των παιδιών που θα φιλοξενηθούν, θα συνεχιστεί η λειτουργία των Ημερήσιων Παιδικών Κατασκηνώσεων του Δήμου, για το φετινό καλοκαίρι (2023).
«Με συνέπεια στην πολιτική μας κατεύθυνση που μας υπαγορεύει να αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες των παιδιών και των οικογενειών τους για ψυχαγωγία και διακοπές και μεριμνώντας για την ικανοποίηση τους, συνεχίζουμε τη λειτουργία των Ημερήσιων Παιδικών Κατασκηνώσεων για το 2023 χωρίς οικονομική συμμετοχή από τους ωφελούμενους», τονίζει σχετικά ο πρόεδρος του Κοινωνικού Οργανισμού (ΚΟΔΗΠ).
Συγκεκριμένα θα λειτουργήσουν:
- 5ο ΘΕΡΙΝΟ ΚΔΑΠ στη Πλαζ του πρώην ΕΟΤ &
- 6ο ΘΕΡΙΝΟ ΚΔΑΠ στα Ροΐτικα στο χώρο της «Πρώην Παιδικής Εξοχής»
Τα προγράμματα θα εκπονηθούν από 21/6/2023 έως και 11/8 /2023.
Το 5ο ΘΕΡΙΝΟ ΚΔΑΠ και 6ο ΘΕΡΙΝΟ ΚΔΑΠ(Ημερήσιες Παιδικές Κατασκηνώσεις) θα φιλοξενήσουν παιδιά με έτη γέννησης από 1/1/2010 έως 31/12/2015.
Όπως ενημερώνει επίσης ο ΚΟΔΗΠ, η μεταφορά των παιδιών θα γίνεται με μισθωμένα από την υπηρεσία λεωφορεία. Η ημερήσια απασχόληση θα περιλαμβάνει, πλήρη διατροφή και δραστηριότητες που έχουν κεντρικό άξονα την επαφή των παιδιών με τις τέχνες, τον αθλητισμό, τη φύση, την επιστήμη.
Με αυτό τον προσανατολισμό και σε συνεργασία με τις πολιτιστικές δομές του Δήμου (ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. – ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ – ΚΕΔΗΠ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΠΑΤΡΑΣ), την Αντιδημαρχία Παιδείας & Αθλητισμού και συμμετοχή αθλητικών σωματείων, τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος & Ενέργειας, θα εκπονηθούν προγράμματα για τη δημιουργική απασχόληση και αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών σε ένα ασφαλές και υγιεινό περιβάλλον.
Οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται από: Τρίτη 09-5-2023 έως και τη Τρίτη 06-6-2023 και μπορείτε να προσέρχεστε για εγγραφή:
ΚΔΑΠ ΝΟΤΙΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ (ΕΥΒΟΙΑΣ 211) από 8.30 – 14.00 και 15.00- 18.00 τηλέφωνο 2610317770 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ)
ή
ΑΓΟΡΑ ΑΡΓΥΡΗ (ΑΓ.ΑΝΔΡΕΟΥ 12) από 8.30-13:00 τηλέφωνο 2610433210 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ).
Για περισσότερες πληροφορίες, έντυπα συμμετοχής στην ιστοσελίδα kodip.gr ή και στα τηλέφωνα 2610221450, 2610390972