Ο Δήμος Αλίμου εφιστά την ιδιαίτερη προσοχή των πολιτών ενημερώνοντας ότι, κατά τις τελευταίες ημέρες έχουν σημειωθεί περιστατικά απάτης τα οποία εμπλέκουν το Δήμο.
Συγκεκριμένα, όπως τονίζει, διάφοροι επιτήδειοι τηλεφωνούν σε προμηθευτές του Δήμου, προσποιούμενοι τους υπαλλήλους της ταμειακής υπηρεσίας και με το πρόσχημα ότι ο Δήμος πρόκειται να τους εξοφλήσει άμεσα, τους καλούν να καταθέσουν χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό μη συνδεόμενο με το Δήμο, ισχυριζόμενοι ότι είναι νόμιμες κρατήσεις για την ολοκλήρωση της εκταμίευσης των χρημάτων.
Στο πλαίσιο αυτό ενημερώνει όλους τους συναλλασσόμενους με τον Δήμο Αλίμου, ότι ουδέποτε ζητούνται χρήματα για να προχωρήσει σε εξοφλήσεις και ουδέποτε ακολουθείται μια τέτοια διαδικασία.