Με σειρά εκδηλώσεων, με ελεύθερη είσοδο και με σύνθημα «ο πολιτισμός και οι πολίτες επιστρέφουν στο Πεδίο του Άρεως» η Περιφέρεια Αττικής επιχειρεί από σήμερα Σάββατο, να βάλει «χρώμα» στη ζωή των κατοίκων του Λεκανοπεδίου.
Ειδικότερα, από το Σάββατο, 27 Δεκεμβρίου ως την Τρίτη, 30 Δεκεμβρίου, η Περιφέρεια Αττικής, με συνδιοργανωτή την Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων και την συμμετοχή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, διοργανώνει πολιτιστικές εκδηλώσεις για μικρούς και μεγάλους.
Στο πλαίσιο αυτό καλεί τους πολίτες να παρακολουθήσουν ις θεατρικές παραστάσεις, τις μουσικές εκδηλώσεις και τις συναυλίες στο Πεδίο του Άρεως, που φέτος τα Χριστούγεννα βάζει τα γιορτινά του και γεμίζει ζωή.